Šiuo metu Lietuvoje yra registruotos 5 tarpusavio skolinimo platformos: Savy, Paskolų klubas, Lenndy, Finbee, Manu.  Kur investuoti pinigus, kurią platformą pasirinkti, tai pagrindiniai ir dažniausiai užduodami vartotojų klausimai. Kad būtų lengviau rinktis vieną ar kitą įmonę, šiame straipsnyje aptarsime Savy p2p sistemą.

Ši tarpusavio skolinimo platforma veikia nuo 2014 metų vasaros. Tarpusavio skolinimas Lietuvoje prasidėjo su Savy platformos atsiradimu. Ji valdoma Didžiojoje Britanijoje registruotos bendrovės „New Chartered Limited“, kurią įsteigė fizinių asmenų grupė iš Lietuvos. Ji teikia paskolas iki 35000€, kurių metinė palūkanų norma prasideda nuo 6%.

Savy suteikia galimybę investuotojams rinktis paskolas su draudiminiu fondu arba be jo. Pasirinkus paskolą su draudiminiu fondu investuotojams bus mokamos fiksuotos 10% metinės palūkanos, o likęs jų palūkanų skirtumas bus pervedamas į specialią sąskaitą. Paskolos gavėjo nemokumo atveju sukauptas fondas kompensuoja skolintojams įmokas, o tarpusavio skolinimo kompanija perima visas teises į šią paskolą ir pradeda turto išieškojimo procesą. Kur investuoti: ar į apdraustas paskolas su nedidele rizika bei mažesne palūkanų norma, ar į didesnės grąžos, su aukštesne rizika, sandorius, tai turi spręsti kiekvienas vartotojas pagal savo poreikius ir prioritetus.

Palūkanos yra mokamos kiekvieną mėnesį. Pateiksime pavyzdį, tarkime turime 100€, kuriuos norime investuoti metams laiko į paskolą, kurios metinė palūkanų norma yra 20%. Tokiu atveju mėnesinės įmokos už paskolą atrodytų taip, kaip pavazduoda lentelėje ir grafike.

Per dvejus įmonės egzistavimo metus, investuotojai suinvestavo tikrai nemažai paskolų. Tarpusavio skolinimas gali būti suskirstytas pagal skolinimo rūšis. Galima išskirstyti kelias pagrindines kategorijas ir pagal jas pateikti grafikus.

Matome, kad didžioji paskolų dalis yra skirta refinansavimui. Taip pat daug skolintojų skolinasi pinigus namų remontui ar transporto priemonių pirkimui. Jei žiūrėtumėme į nekilnojamo turto pagrindu įkeistas paskolas, tai skirtumas tarp tų, kurie skolinosi renovuoti namus, ir tų, kurie savo sklypuose vykdė statybas, yra labai nežymus.

Svarbiausia investuotojams žinoma yra palūkanų norma, kadangi norisi stabulimo ir uždirbti tokį pelną, kurio pasuvalgytų infliacija. Jei peržvelgtumėme Savy platformos pateiktus duomenys, galime pastebėti, kad paskolų palūkanų norma per visą veiklos laikotarpį išliko tikrai gana pastovi, nebuvo didelių šuolių į vieną ar kitą pusę. Žinoma pastebime, jog 2015 metų vasarą buvo lengvas pakilimas, kuris iki šių metų spalio grįžo į pradinę situacija, t.y. palūkanos tolygiai, tačiau mažais žingsniais krito. Ieškant kur investuoti su stabilia ir aukšta palūkanų norma šiuo atveju akcijos ir kitos investavimo alternatyvos neturi tokio stabilio ir didelės grąžos. Be to atsižvelgiant į išduotų paskolų statistiką puikiai matoma auganti tendencija skolintis per šią tarpusavio platformą.

Iš esamų rezultatų matyti, kad įmonė sėkmingai vykdo savo veiklą, turi kapitalą, yra legali, įrašytą į Lietuvos Respublikos paskolos davėjų sąrašą. Apyvartinis kapitalas gražintų investicijų yra apie 2 milijonus eurų, o gražintų palūkanų suma daugiau nei 750 000€. Šie skaičiai rodo, kad platforma turi daug vartotojų, aktyvių virš 4000, o viso virš 11000 investuotojų. Tai tik parodo, kad ši p2p platforma žino ką daro, vartotojai ja pasitiki ir Savy naudotojų ratas ir išduodamų