Kas yra „Savy“?

Tai virtuali paskolų platforma, sukurta pagal Didžiojoje Britanijoje prieš beveik 10 metų atsiradusį peer-to-peer (liet. žmogus žmogui) skolinimo internetu modelį. Jis veikia taip: interneto vartotojai skolina savo pinigus kitiems vartotojams, kaip tarpininką pasitelkdami technologinę platformą. Pastaroji ne tik suveda skolintojus ir besiskolinančius, bet ir sumažina rizikas abiems pusėms, automatizuoja ir taip supaprastina dalį proceso.

Kaip veikia „Savy“?

„Savy“ veikimas pagrįstas technologine platforma, kurioje užsiregistravę paskolų teikėjai ir norintieji pasiskolinti gali vieni kitus lengviau rasti. Kiekvienas paskolą norintis gauti vartotojas yra patikrinamas pagal Lietuvos Banko patvirtintus atsakingo skolinimo nuostatus: analizuojama kredito istorija, gaunamų pajamų ir finansinių įsipareigojimų santykis ir pan. Patikrą praėjusiems vartotojams paskolas gali suteikti platformoje užsiregistravę paskolų davėjai. „Savy“ tiesiogiai nevykdo jokių piniginių operacijų, tik atlieka rizikos vertinimą ir moderuoja skolinimosi procesą, kuris vyksta tiesiogiai tarp vartotojų. Pinigai iš skolinančiojo paskolos gavėjui pervedami per platformoje integruotą „Paysera“ sistemą (ankstesnis pavadinimas – Mokėjimai.lt; ją administruoja – UAB „EVP International“, turinti lincenciją teikti elektroninių mokėjimų paslaugą).

Kas įkūrė „Savy“?

„Savy“ platformą Lietuvoje valdo Didžiojoje Britanijoje registruota bendrovė „New Chartered Limited“, kurią įsteigė fizinių asmenų grupė iš Lietuvos. Ši rinka pasirinkta dėl kelių priežasčių: pirma, tai vienintelė Europos Sąjungos valstybė, kurioje jau galioja peer-to-peer skolinimo reguliavimas. Antra, su Didžiojoje Britanijoje registruota bendrove bus paprasčiau plėstis į kitas šalis. Lietuvoje „Savy“ platformą administruoja UAB „Bendras finansavimas“.

Kuo „Savy“ pranašesnė už tradicinius skolinimosi būdus?

Ši sistema leidžia fiziniams asmenims skolintis ir skolinti vieni kitiems tiesiogiai, nesinaudojant tradicinių finansinių įstaigų (bankų, kredito unijų) tarpininkavimu. Tokiu būdu paskolų gavėjai užsitikrina mažesnes palūkanas, o davėjai – didesnę grąžą. 

Kodėl sukurta „Savy“?

Lietuvoje šiuo metu galimybę skolintis fiziniams asmenims suteikia tik bankai, kredito unijos ir vartojimo kreditų įmonės, taip pat įprasta skolintis iš giminių ir draugų. Šiuo aspektu atsiliekame nuo kitų Europos Sąjungos šalių, kuriose interneto plėtra sukūrė naujų alternatyvų, tarp jų – peer-to-peer (žmogus-žmogui) skolinimosi platformas. Bent po vieną tokią platformą veikia daugelyje ES rinkų, įskaitant Estiją. Jos ne tik sukuria didesnę konkurenciją, iš kurios laimi vartotojai, bet ir atneša didesnio skaidrumo bei sumažina rizikas fizinių asmenų paskolų segmente. Šiuo metu tokie sandoriai paprastai sudaromi neoficialiai, nėra tinkamai dokumentuojami, iš to atsiranda nemažai erdvės sukčiavimui.

Kaip sekasi panašioms platformoms užsienyje?

Pirmoji pasaulyje virtuali paskolų platforma buvo įkurta Didžiojoje Britanijoje – „Zopa“. Ji veikia iki šiol, jos pagalba jau suteikta per 2,7 mlrd. litų vertės paskolų. Didžiausia žmogus-žmogui paskolų platforma yra įsikūrusi JAV. Tai „LendingClub“, į kurią 2013 m. investavo ir interneto milžinė „Google“. Be to, „LendingClub“ šiemet planuoja pradėti prekybą savo akcijomis akcijų biržoje. Jos sistemoje išduotų paskolų vertė viršija 5 mlrd. JAV dolerių (13,59 mlrd. litų). Baltijos šalyse kol kas veikia 1 virtuali paskolų platforma – tai „Bondora“, kuri įkurta dar 2008 m. Estijoje. Ši platforma paslaugas be Estijos taip pat teikia Ispanijoje, Suomijoje ir Slovakijoje.

Ar „Savy“ veiklą reguliuoja Lietuvos Bankas?

 „Savy“ yra technologinė platforma, kuri 2015 metų balandžio mėnesio 14 d. buvo įrašyta į vartojimo kreditų davėjų sąrašą https://www.lb.lt/viesasis_vartojimo_kredito_daveju_sarasas. „Savy“ veikloje yra taikomas vartojimo kredito įstatymas, Lietuvos Banko patvirtinti atsakingo skolinimo nuostatai. Šių teisės aktų priežiūrą prižiūri Lietuvos bankas. Todėl kaip ir kitos finansinės įmonės užtikriname papildomą sistemos dalyvių saugumą, neleisdami skolintis bet kam – tikriname paskolų gavėjų kredito istoriją, jų patikimumą, pajamų ir įsipareigojimų santykį. Esant ginčams jie nagrinėjami pagal nuorodoje esantį aprašą: http://www.lb.lt/vartotoju_ir_finansu_rinkos_dalyviu_gincu_nagrinejimo_tvarkos_aprasas. ir UAB Bendras finansavimas skundų nagrinėjimo taisykles: https://savy.lt/forum/viewtopic.php?f=21&t=6622 Šiuo metu įstatymo, kuris taikomas investuotojų interesams papildomai apsaugoti, - nėra.

Kokiu pagrindu „Savy“ teikia paslaugas?

„Savy“ administruojanti įmonė UAB „Bendras finansavimas“ pati nepriima piniginių lėšų ir neišduoda paskolų, pavedimai tarp vartotojų net nėra atliekami per įmonės sąskaitas. Kitaip tariant, pats skolinimo procesas vyksta tarp dviejų fizinių asmenų, kurių tarpusavio santykį nustato LR civilinis kodeksas. „Savy“ atsakinga už sklandų technologinės platformos veikimą. Visi pavedimai tarp asmenų „Savy“ platformoje atliekami per „Paysera“ (UAB „EVP International“ – ankstesnis prekės ženklas Mokėjimai.lt) elektroninių mokėjimų sistemą. Ši bendrovė 2012 m. yra gavusi Lietuvos Banko išduotą el. pinigų licenciją, kuri suteikia teisę teikti elektronines pinigų mokėjimo paslaugas Lietuvoje ir kitose ES šalyse. Kiekvienas „Savy“ sistema norintis pasinaudoti asmuo prieš tai pasirašo sutartį su „Paysera“ ir tampa jos klientu.

Kokias saugumo garantijas turi „Savy“ vartotojai?

Nors pats skolinimo procesas vyksta tiesiogiai tarp fizinių asmenų, „Savy“ jame įdiegė įvairių saugiklių, kurie pagrįsti Lietuvos Banko nuostatais dėl atsakingo skolinimo. Tai darome pirmiausia dėl to, kad „Savy“ sėkmė priklauso nuo vartotojų pasitikėjimo platforma. Štai konkretus pavyzdys: Sistema įvertina kiekvieno norinčiojo gauti paskolą kredito istoriją ir suteikia galimybę platformoje skolintis tik tokiems asmenims, kurie atitinka Lietuvos Banko nustatytus kriterijus. „Savy“ apsaugo ne tik paskolų teikėjų, bet ir gavėjų interesus. Pavyzdžiui, per platformą paskolą gavęs asmuo ją turi teisę grąžinti bet kada, nemokant baudų ar netesybų. Tuo atveju, jei paskolos grąžinimas užtrunka, taikomi delspinigiai atitinka Lietuvos Banko rekomenduojamą normą. Jei paskola negrąžinama laiku, „Savy“ taip pat perima skolos išieškojimo naštą ir administruoja šį procesą.

Kokiu pagrindu paskolos sutartis vieni su kitais sudaro „Savy“ vartotojai?

„Savy“ platformoje leidžiama skolinti ir skolintis tik fiziniams asmenims, kuriems tokią teisę suteikia Lietuvos Respublikos Civilinio Kodekso 6.870 straipsnis: „Paskolos sutartimi viena šalis (paskolos davėjas) perduoda kitos šalies (paskolos gavėjo) nuosavybėn pinigus arba rūšies požymiais apibūdintus suvartojamuosius daiktus, o paskolos gavėjas įsipareigoja grąžinti paskolos davėjui tokią pat pinigų sumą (paskolos sumą) arba tokį pat kiekį tokios pat rūšies ir kokybės kitų daiktų bei mokėti palūkanas, jeigu sutartis nenustato ko kita.“ Sistema kiekvienam sandoriui suformuoja paskolos sutartis.

‘SAVY’ ir SAVY prekės ženklas priklauso New Chartered Limited (registruota Didžiojoje Britanijoje, numeris 08959133, 54 Poland street, Londonas, W1F 7NJ).