BONDORA – Estijoje įsteigta ir nuo 2009 metų veikianti tarpusavio skolinimo platforma. Šiuo metu tai viena iš ryškiausių investavimo platformų visoje Europoje. Paskolų portfelis šioje sistemoje šiuo metu sudaro daugiau nei 27 milijonus eurų, o didžioji dalis investuotojų pinigų yra ne iš Estijos. Bondora išduoda kreditus ne tik Estijoje, bet taip pat Suomijoje bei Ispanijoje. Bondoros vadovas Partel Tomberg buvo išrinktas geriausiu jaunuoju CEO Estijoje.

Šiuo metu šia tarpusavio skolinimo platforma naudojasi daugiau nei 19 000 investuotojų iš 40 skirtingų pasaulio šalių. Tai rodo jos populiarumą ir sistemos lankstumą bei greitaveiką, kad sugeba vienu metu aptarnauti didelius kiekius duomenų iš viso pasaulio. Iš viso suinvestuotas didesnis nei 73 milijonų eurų kapitalas. Lietuvoje tarpusavio skolinimas bei ši platforma nėra naujovė. Pagal statistinius duomenis ja naudojasi 523 Lietuvos piliečiai, kurių vidutinė graža yra didesnė nei 10 % metinių palūkanų. Jeigu pažiūrėtume į skolintojus, tai vidutinė paskola šiuo metu yra 2500€.

Iš pateikto grafiko matyti, kad paskolų kiekis kiekvienais metais auga eksponentištai, kaip ir norinčių pasiskolinti skaičius. Tai reiškia, kad tarpusavio skolinimas ir ši p2p platforma labai populiarėja. Matoma tendencija, kad skolintojų skaičius yra sumažėjęs, nors sandorių skaičius auga tendencingai. Iš to galima daryti išvadą, kad vartotojai pradeda imti didesnes paskolas.

Kur investuoti kitur: kai palūkanos šioje tarpusavio skolinimo platformoje paprastai prasideda nuo 14 proc., o kai kuriais atvejais gali viršyti net daugiau nei 30 proc. metines palūkanas. Paskolų reitingų spektras čia labai platus, tačiau reikėtų atkreipti dėmesį, kad ne visų asmenų, prašančių gauti paskolas, pajamos yra patikrinamos, todėl reikėtų nepamiršti pasirinkti filtro, kuris prafiltruotų nepatikrintus ir įtartinus sandorius.

Kadangi platforma nėra nauja ir turi nemažai patirties, tai ji iš tikrųjų yra labai patogi vartotojams, nes per tiek metų daug klaidų ištaisyta. Investuotojams suteikiamos išsamios viešai prieinamos ataskaitos, kurių statistika yra labai aiški ir konkreti.

Daugumą investuojų labiausiai žinoma domina gaunama gražą. Taigi pateiksime ir paanalizuosi šios p2p plaformos statistiką.

Iš šių duomenų matome, kaip pasiskirstė investuotojai su savo gaunamomis grąžomis. Čia pateikti tie, kurie investavo daugiau negu 1000€ metams. 10-15% metinių palūkanų gražą gauna apie 31% naudotojų, 15-20% netgi 33%. Apie 12% gauna 20-25% grąžą. Keisčiausia, kad net apie 3% sugeba iš savo investicijų uždirbti daugiau nei 25% metinių palūkanų. Šie skaičiai tiesiog atima žadą ir skatina investuoti, nes tai yra tokios gražos, kurių nesiūlo niekas dabartinėje rinkoje. Žinoma prekiaujant valiutų rinkose galima uždirbti tokius procentus ir per mėnesį, bet reikia žinių, domėtis pasaulinėmis naujienomis, sekti įvykius ir t.t. Visa tai reikalauja daug laiko, nervų, įtampos ir žinių. Be to niekada neaišku kas, kada ir kaip gali susiklostyti. Šiuo atveju rizika yra daug didesnė nei investuojant į p2p, kur padedi pinigus ir nesukdamas galvos gauni mėnesines įmokas už investiciją.