Tarpusavio skolinimas pasaulyje sparčiai populiarėja. Vartotojai vis dažniau renkasi investuoti savo lėšas į p2p platformas. Lietuvoje egzistuoja ir šiuo metu tarpusavio skolinimo platformų veiklą vykdo 5 kompanijos: SAVY, Paskolų klubas, Lenndy, MANU, FinBee.

Jeigu peržvelgtumėme 2016 metų kiekvienos sistemos statistikos rezultatus, matytumėme, kad išduotų paskolų suma yra išaugusi, kaip ir vartotojų skaičius. Be to, galima drąsiai teigti, kad 2016 metais tarpusavio skolinimas buvo „ant bangos“. Daug vartotojų rinkosi šią investavimo strategiją, augo tiek išduodamų paskolų kiekis, bei investuotojų skaičius. Augantis investuotojų kiekis taip pat rodo, kad šio tipo investicijos yra vis labiau pastebimos ir investuotojai vis dažniau linkę savo pinigus investuoti skolindami kitiems, negu investuodami į indėlius, akcijas ar kitas investavimo priemones

Šaltinis: savy.lt

2016 metų tarpusavio skolinimo apžvalgą pradėsime nuo Savy platformos.

Pirmiausia matyti, kad per šiuos metus vidutinė vartojimo paskolų palūkanų norma išliko beveik nepakitusi, nepastebime didelių šuolių. Nekilnojamo turto projektų refinanansavimas prasidėjo tik 2016 metų vasarą, jų kaip ir vartojimo paskolų su NT įkeitimu metinė palūkanų norma šiek tiek sumažėjusi.

Šaltinis: savy.lt

Žvelgiant į šią statistiką galima aiškiai matyti, kiek padidėjo išduotų paskolų suma. T.y. 2016 metų pradžioje buvo išduota apie 3 milijonus eurų, o 2016 metų gruodį išduota paskolų suma yra virš 6 milijonų. Per metus laiko SAVY tarpusavio skolinimo sistema išdavė didesnę sumą, nei per pusantrų pirmųjų šios p2p platformos veiklos metų. Tarpusavio skolinimas SAVY yra populiarus, juo naudojasi virš 13 tūkstančių investuotojų.

Paskolų klubas savo veiklą pradėjo tik 2015 metų pabaigoje, todėl atliekant 2016 metų apžvalgą sunku ją lyginti, kadangi tai naujas projektas, kurio visa veiklos istorija susideda iš analizuojamo laikotarpio. Paskolų klubo investuotojų skaičius viršijo 3 tūkstančius, vidutinė metinė palūkanų norma - 19,92%

Šaltinis: Paskolų klubas

Žvelgiant į paskolų klubo statistiką matome, kad per visą laikotarpį išduodamų paskolų skaičius augo. Tai rodo, kad ši platforma puikiai įsiliejo į alternatyvių investicijų rinką ir niekuo nesusileido savo konkurentams. Per metus laiko jos išduotų paskolų suma siekia 2,8 milijono eurų.

Šaltinis: Paskolų klubas

Žvelgiant į metinę vartojimo paskolų palūkanų normą, tai per metus laiko ji sumažėjo. Todėl daugiau vartotojų linkę skolintis iš Paskolų klubo, o tokiu būdu atsiranda puikios sąlygos investuotojams investuoti savo lėšas per šią tarpusavio skolinimo platformą.

Paskolų klubas teikia galimybę pasinaudoti užtikrinimo fondo sukauptu kapitalu. Esant nemokiems klientams iš sukaupto fondo yra padengiamos nemokių klientų įmokos skolintojams.

Šaltinis: Paskolų klubas

Žvelgiant į užtikrinimo fondo statistiką matome, kad per 2016 metus jo kapitalas kilo, metų pabaigoje fondo dydis buvo subalansuotas.

FinBee tarpusavio skolinimo platformoje yra registruoti 5121 naudotojai, kurie naudojasi šios p2p sistemos suteikiamos galimybėmis ir naudomis.

Šaltinis: Finbee

Kaip matome iš pateiktos statistikos, per 2016 metus buvo patvirtinta daugiau nei 1000 paskolų, kurių vertė siekia 3 milijonus eurų.

Šaltinis: Finbee

Kaip matyti iš šio grafiko, per 2016 metus investuotojų siūloma palūkanų norma sumažėjo ir dabar beveik nesiskiria nuo paskolos gavėjų pageidaujamos palūkanų normos.

Lenndy tarpusavio skolinimo platforma naudojasi 891 investuotojai, kurių investuota suma siekia 489 000€. Šioje sistemoje sufinansuota 72 paskolos, vidutinė metinė palūkanų norma siekia 12.55%.

Apibendrinant rezultatus galima drąsiai teigti, kad tarpusavio skolinimas Lietuvoje sparčiai populiarėja, daugėja investuotojų, didėja investuojamų projektų apimtys bei skaičiai, dėl to praėję 2016 metai buvo sėkmingas to įrodymas. Naujus dalykus Lietuvos gyventojai priima drąsiai ir entuziastingai. Tai tik dar kartą įrodo, kad ieškant, kur investuoti pirmiausia reikia išbandyti p2p platformų siūlomą strategiją.