Nauja investavimo rūšis, žinoma kaip tarpusavio skolinimas atsirado visai neseniai. Lygiai prieš vienuolika metų UK.  Vis dėlto tarpusavio skolinimas dar tik pradeda populiareti Lietuvoje. Šiuo metu tarpusavio skolinimo rinkoje yra penki žaidėjai, kitaip sakant penkios tarpusavio skolinimo platformos (Lenndy, Paskolų klubas, Savy, Finbee, Manu), kur galima investuoti arba pasiskolinti. Šiandien kalbamės su Leendy platformos atstovu – Arturu Stukalo.

Visas interviu:

  1. Startavote vos prieš kelis mėnesius, tačiau jau turite daugiau nei 630 investuotojų. Kokios priežastys lėmė tokią sėkmingą pradžią?

Na, iš tiesų Lenndy startas labai džiugina. Matome didžiulį augimą per pastaruosius tris mėnesius. Neabejojame, kad jis tik augs. Kalbant apie sėkmę galbūt reikėtų įvardinti skirtingas sėkmės priežastis. Viena iš jų yra tai, kad Lenndy platformos skaičius, kuriuos matote yra viena, bet kaip startuolis mes sulaukiame labai daug dėmesio iš įmonių, kurios turi stambų kapitalą arba stambių investuotojų, kuriems Lenndy rizikos modelis yra įdomus ir vyksta derybos su jais, vedame dialogus, kalbame apie galimybę plačiau investuoti į paskolas ir priežastys labai paprastos. Pirma priežastis yra tai, kad žmonės gali investuoti į verslo paskolas, reiškia, kad gali tiesiogiai prisidėti prie verslo skatinimo Lietuvoje. Kaip pavyzdys galite prisidėti prie BVP didinimo, prie eksporto didinimo ir žinoma darbo vietų kūrimo. Dėl ko sutelktinio finansavimo platformos ir turi pagrindinį motyvą – verslo skatinimas Lietuvoje. Kalbant apie antrą priežastį – Lenndy turi unikalų rizikos valdymo modelį, kuris yra pritaikytas apsaugoti vartotojų investicijas su įkeistu turtu „BuyBack“ garantija ir manau, kad tai yra pagrindinė priežastis, kodėl žmonės renkasi Lenndy platformą

2. Yra keletas tarpusavio skolinimo modelių: rankinio investavimo platformos, kuomet tiesiogiai sujungiami investuoti ieškantys ir pasiskolinti norintys žmones, paskolų biržos tipo platformos ir automatiniu investavimu paremtos platformos (Zopa, Bondora irgi juda ta kryptimi). Kokie paskolų biržos platformos privalumai ir minusai prieš kitų tipų platformas?

Na, paskolų biržos modelis taikomas platformose yra išskirtinis tuo, kad platformose yra parduodamos paskolos jau išduotos paskolų administratorių. Tai reiškia, kad žmonės gali investuoti į laiko patikrintas paskolas, kurios išduotos arba prieš X mėnesių, arba išduotos X kartų. Tai sukuria didesnį pasitikėjimą, nes žmonėms reikia mažiau sukti galvą, ar tikrai gerai darau, kad investuoju į šią paskolą, nes aišku, kad ta įmonė – paskolų administratorius yra atlikę ekspertinį tyrimą, vertinimą ir paskola yra pateikiama Lenndy platformoje dar po mūsų vertinimo. Tai yra esminis skirtumas ir mes pastebime, kad žmonės, kurie turi stambesnį kapitalą ir įmonės yra linkusios labai laisvai keliais mygtukų paspaudimais investuoti į pasirinktą paskolą didesnę sumą ir savo laiką skirti ne spekuliacijom, analizavimui kiek uždirbo paskolų, kiek buvo nukritimų, o analizuoti labai minimaliai – kiek man grįžo per mėnesį ir visą savo laiką skirti šeimai ar kitiems tikslams. Dvylika procentų yra labai daug, bet žmogaus laikas yra vis tiek brangesnis. Tai čia esminis skirtumas, na o kalbant apie statistiką – tai jeigu palygintume Lietuvos tarpusavio skolinimo platformų statistiką, tai pasirenkamų investicijų skaičius siekia šimtus tūkstančių, kai tuo tarpu Latvijoje startavusi Mintos platforma (2015m pradžioje) jau surenka dešimtim milijonų per mėnesį investicijų, paskutinį mėnesį berods buvo 13mln eurų. Tas skirtumas atsispindi statistikoje. Žmonės rodo didžiulį susidomėjimą paskolų biržos modeliu, nes kaip minėjau tai labai sutaupo jų laiką.

3. Estų platforma Bondora pradėjo savo veiklą prieš 8metus, todėl galima teigti, kad jie yra pakankamai dideli inovatoriai šioje finansinių technologijų srityje. Kaip sekasi lietuviams? Kokios tendencijos mūsų tarpusavio skolinimo rinkoje?

Lietuvai matau milžiniškas perspektyvas. Čia galbūt reikėtų visus liaupsus skirti Lietuvos bankui, Lietuvos reguliatoriui, finansų ministerija, ūkio ministerijai, kurios labai inivatyviai žiūri į finansinių technologijų sprendimus Lietuvoje. Kaip pavyzdys, kodėl mes išsiskiriame Lietuvoje, ir aš kaip jaunas maksimalistas neabejoju, kad mes tapsime finansinių technologijų centru Europoje. Lietuva pirmoji suteikia galimybę  e-pinigų licenciją turinčioms įmonėms atlikti SEPA mokėjimus Europos mastu. Taip pat vienas iš svarbių prioritetų Lietuvai buvo turėti galimybę steigti specialiuosius bankus Lietuvoje. Specialieji bankai gali siūlyti standartiniams bankams panašias paslaugas, tik negali siūlyti investicinių instrumentų. Tai vėlgi pritraukia investuotojų į Lietuvą, kurie dairosi kaip įsteigti specialų banką Lietuvoje. Pavyždžių yra daug ir neabejoju, kad didžiausias išsūkis mūsų platformoms yra kartu dirbti, gerinti finansinę bazę. Petys į petį eidami į šią rinką, mes galime pasiekti tą, kad Letuva bus svartoma tarptautinėje rinkoje kaip finansinių technologijų sostinė.

4. Investuotojus labiausiai masina didelė investicijų grąža, tačiau visi nenori girdėti apie riziką.

Į ką reikėtų atsižvelgti pradedančiajam investuotojui? Išvardinkite kelis pagrindinius aspektus į kuriuos būtina atsižvelgti investuojant. Mano subjektyvia nuomone kiekvienas investuotojas prieš pradėdamas investuoti pirma įvertina riziką. Kartais sulaukiame internetinių pasiūlymų – uždirbk tūstantį procentų per vieną dieną. Belieka tik garsiai nusijuokti, nes žinai, kad yra rizika ir tokios spekuliacijos dažniausiai prie gero nepriveda. Bet kuriuo atveju – nesvarbu kiek platforma pasiūlo gerą rizikos modelį, kokį pateikia technologinį sprendimą, kuris yra patogus investuotojams, vis tiek yra labai svarbu diversifikuoti savo portfelį. Investuotojas norėdamas susimažinti riziką turi deversifikuoti ir investuoti kuo mažesnes sumas į įvairias paskolas. Tai yra pirmas pasiūlymas. Na, o antras pasiūlymas – vertinti paskolas, kurios investuotojams yra priimtinos. Išsidėlioti savo portfelį. Vieną dalį skirti saugesnėms, bet mažesnio procento investicijoms, o kitą leisti sau daugiau pažaisti, paspekuliuoti, investuoti po penkis eurus į tarpusavio skolinimo ir stebėti, kas išvažiavo į užsienį negrąžino, kad grįžo ir panašiai.

5. Kokie Lenndy ateities planai? 5-rių metų laikotarpyje.

Ambicijos yra didelės. Kaip minėjau esame maksimalistai. Labai siekiame plėstis paskolų biržos srityje ir siūlyti vis daugiau alternatyvų paskolų administratoriaus srityje. Reiškia, kad žmonės galėtų pasirinkti kuo didesnį portfelį investicijų. Taip pat siekiame, kad Lietuvos gyventojai galėtų investuoti į paskolas išduotas skirtingose Europos šalyse. Jau vedame derybas, dėliojamės planus kaip startuoti su užsienio rinkose veikiančiais paskolų administratoriais. Galbūt žinote, kad turime paskolas Amerikoje, kuomet žmonės gali investuoti į Majamyje išduotas automobilių lizingo paskolas. Tai ieškome daugiau tokių partnerių ir tikimės, kad išaugsime į tokią platformą, kuri jau generuos irgi milijonines sumas per mėnesį.