Tarpusavio skolinimas ( p2p lending (angl.)) pasaulyje yra žinomas nuo 2006 metų. Lietuvoje šio tipo investiticijos taip pat nėra visiška naujiena ir yra ne viena platforma, kurioje galima išbandyti investuoti savo pinigus į paskolas ir laukti grįžtamo pelno. Lietuvoje tarpusavio skolinimas atsirado 2015 metais. Šiuo metu mūsų šalyje veikia 5 platformos. Šiame straipsnyje Jus supažindinsime su kiekviena iš jų.

Paskolų klubas“ – pirmoji platforma, įtraukta į tarpusavio skolinimo platformų operatorių sąrašą, kuriame nuo 2016 metų  vasario 1 d., patvirtinus Vartojimo kredito įstatymo papildymą, privalo įsirašyti visos tarpusavio skolinimo paslaugas siūlančios platformos. Šis sąrašas pildomas tik tomis tarpusavio skolinimo platformomis, kurios atitinka vartojimo kredito įstatymo ir priežiūros institucijos teisės aktų reikalavimus. Taip pat p2p įstaigos privalo pateikti planą, kuris užtikrins tolimesnį santykį tarp investuotojo ir kliento.  Paskolų klubo naudotojams suteiktos galimybės naudotis nemokamais pavedimais tarp platformos naudotojų. Be to labai patogu ja naudotis, kadangi viskas yra aiškiai ir suprantamai pateikiama elektroninėje erdvėje. Taip pat tarpusavio skolinimas šioje sistemoje gali būti apribotas mažesne rizika pasinaudojus “Užtikrinimo fondu”, kuris, esant nemokiam klientui padengia, paskolos įmokas. Remiantis pateiktais šių metų duomenimis „Paskolų klube“ yra  6 714 paskolos gavėjų ir 2587 investuotojų.  Bendra investuotų kreditų suma siekia  1.7mln. Eurų, o palūkanos - nuo 8%.

SAVY – tai pirmoji tarpusavio skolinimosi platforma įsteigta Lietuvoje. Ji suteikia vartotojams paskolas iki 35 000€, o investuotojų metinė palūkanų norma yra nuo 8%. Šiuo metu platforma naudojasi 11 290 investuotojų.  Tarpusavio skolinimas šioje sistemoje yra apsaugotas. Jei taip nutiktų, kad paskolos gavėjas nesumokėtų paskolos ir palūkanų, SAVY padengtų vėluojančias įmokas iš įstatinio įmonės kapitalo.

FinBee (Finansų Bitė) – tai internetinė p2p platforma, kuri įkurta 2015 metais. Ši sistema sukurta naudojantis Madiston tarpusavio skolinimo programine įranga. Tai leidžia klientams teikti kokybiškas ir greitas paslaugas. Kaip ir visos įmonės, taip ir FinBee yra įtraukta į Lietuvos banko vartojimo kreditų davėjų sąrašą, bei į asmens duomenų valdytojų valstybės registrą. Ji taip pat turi savo kompensacinį fondą, kuris suteikia investuotojams lėšų saugumą ir užtikrina, kad jeigu skolintojas vėluos susimokėti, tai investicijos bus padengtos šio fondo sukauptu kapitalu. Tarpusavio grąža investuojant pinigus į paskolas čia gali siekti iki 25% metinių palūkanų grąžos.

Lenndy p2p platforma naudojasi 551 investuotojas. Lenndy pradėjo veikti 2016m. vasarį. Per visą laikotarpį jau yra investuota 121 708 €, sufinansuotų paskolų – 26. Vidutinė metinė palūkanų norma siekia 12,31%. Tarpusavio skolinimas šioje sistemoje yra apsaugotas “Buyback” garantija, kuri užtikrina investuotojus, kad jų pinigai yra papildomai apdrausti paskolos atpirkimo garantija. Paskolos gavėjo nemokumo atveju Lenndy įsipareigoja tą pačią dieną padengti vėluojančią įmoką.

MANU - tai investavimo platforma, kuri yra administruojama lietuviško kapitalo įmonės UAB „Sutelktinis finansavimas“. Vidutinė metinė pajamų grąža skolinant laikotarpiui iki 5 metų – apie 13,6 proc. Ši platforma taip pat yra teisiškai prižiūrima Lietuvos institucijų, turi savo įstatinį ir draudiminį kapitalą.

Kaip matome visos šios 5 tarpusavio skolinimo platformos vadovaujasi tais pačiais principais, todėl kurią pasirinkti kaip besiskolinančiam asmeniui ar investuotojui, priklauso nuo kiekvieno asmeninių prioritetų, nes išskirti vieną yra be galo sunku. Visos jos yra paprastos, lengva jomis naudotis, siūlo investicijų draudimus, turi panašias sąlygas, palūkanų normos yra taip pat labai gretimos, todėl norint išsirinkti geriausią reikia labia atidžiai išanalizuoti jų sutartis ir visas sąlygas.

Taigi apibendrindami galime teigti, kad tarpusavio skolinimas Lietuvoje nors ir yra naujas dalykas, tačiau jis populiarėja labai greitai.